Снимка: архив на сдружение „Изкуство в действие“
В проекта участваха групи от „Изкуство в действие“ и „Атриум“ (Берлин). Работата и забавленията се случваха най-вече на плажа. Но германците проявиха нездраво любопитство и се изкачиха по безбройните стъпала на недостроения мемориал посветен на Съветската армия. В същност мемориалът беше много висок хълм на върха, на който стърчаха четири монументални фигури на руски войници с каски с петолъчки. Във вътрешността на хълма бе издълбан огромен, бетонен лабиринт. Отделните зали и коридори бяха обрасли в паяжини. По стените издраскани с въглен надписи дело вероятно на младежи, които са купонясвали нощем и са си палили огън. И естествено са си облекчавали нуждите по ъглите.
Германците използваха този потискащ декор за да направят пърформанс на пост апокалиптична тема.
Аз пък направих тази снимка, която озаглавих „Смяна на караула“. Идеята ми бе, че съветския гарнизон метафорично се сменя от „Изкуство в действие“. На снимката се виждат Надето и Теди от първия випуск на специалността „Изобразително изкуство“ и съответно участнички в първото ми Ателие „Неконвенционални форми“. Другите две момичета, все още ученички, са дъщеря ми Лили и приятелката й Мая Жалова. С тях пък наскоро бях основал младежката пърформанс-група „ЖЗО“ („Животът започва отново“). Този метафоричен караул смени през 1994 – 1995 г. не само съветските войници от паметника, но и първото поколение автори, учредители на сдружение „Изкуство в действие“.
Историята разказа - Орлин Дворянов
* Настоящият пост е част от изложбата "33+33" по проект „ГраничНО“. Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, по „Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации“.