Снимка: архив на сдружение „Изкуство в действие“
Предисторията на този пърформанс може да бъде открита далеч назад във времето. През 1991 г. младият автор Румен Будев реши да ме предизвика чрез измислен от него пърформанс. Предложи ми двамата без да ползваме прибори, да изядем с голи ръце, две агнешки главички, като през цялото време се гледаме в очите. Това трябваше да се случи тайно и без публика в наскоро откритата галерия на „Изкуство в действие“. Но тайнствеността бе грубо нарушена от група неочаквани посетители, които доста се притесниха когато ни видяха.
По време на проекта ми „60 пърформанса на Орлин Дворянов“ реших да направя на шейсетия си рожден ден пърформанс ретроспективно препращащ към „Тайното ядене на агнешки главички“. В този нов вариант поканих да участват дванадесет от младите членове на „Изкуство в действие“. Агнешките главички бяха опечени в кафенето на „Факултета за науки за образованието и изкуствата“ (СУ) и сервирани на дълга маса, зад която по стените бяха експонирани мои картини. Сцената напомняше фреската „Тайната вечеря“ на Леонардо, предстоеше „Явното ядене на агнешки главички“. По даден сигнал всички участващи в пърформанс започнаха да чупят с юмруци главичките и да ядат с мазни пръсти мозъци, езици, очи. Публика имаше без специално да е канена. Най-шокирани от пърформанса бяха студентите от първи курс, защото до този момент не бяха ставали свидетели на подобен екшън.
На финала ми беше поднесен и подарък за рождения ден. Майото, Мо, …. и Мария Веласкес се появиха облечени с тениски с изписани върху тях лога на „Изкуство в действие“, студентския пърформанс-фестивал „Шах с пешката“ и плаката на проекта „60 пърформанса“. Но условието им беше, че ще си получа подаръка ако лично успея да съблека от тях фланелките и да си ги облека една върху друга. В общи линии се справих, само борбата с Мария Веласкес бе доста трудна и продължителна. Даже в края ѝ се търкаляхме по пода на кафенето за радост на останалите.
Историята разказа - Орлин Дворянов
* Настоящият пост е част от изложбата "33+33" по проект „ГраничНО“. Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, по „Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации“.