Снимки: архив на сдружение "Изкуство в действие"
В продължение на десет последователни години сдружение „Изкуство в действие“ организира арт симпозиум в село Деветаки. Основни участници в него бяха студенти от Софийския университет, автори от сдружението и от широкия артистичен кръг около него. От време на време идваха и чужденци – било то специално за да участват или просто пребиваващи по друг повод в България. В едно от изданията на симпозиума се появиха четири словачки, дошли по програма „Еразъм+“. Бяха пътували на автостоп до Деветаки, с идеята да останат няколко дни при нас, а след това да продължат към морето. Словачките не бяха много добре във финансово отношение и бяха решили, на последната вечер от пребиваването си при нас, да представят пърформанс и да съберат пари от участниците в симпозиума. Имаха доста феминистки разбирания, а по време на пътуването си на автостоп им бе направила впечатление рекламата на известна марка мастика по крайпътните билборди. Въпросната реклама, представяща знойни хубавици по бански с десен на динена кора, им се бе сторила изключително сексистка.
На представения пърформанс нашите словачки дефилираха по бански с горнища, направени от истински динени кори и предлагаха на всички диня и мастика. Идеята им беше да реагират на недопустимата – според тях – проява на сексизъм във въпросната реклама. Изявата им не беше особено финансово оценена, тъй като болшинството от участниците в симпозиума бяха студенти в не особено цветущо парично състояние. Получи обаче спонтанен отговор с друг пърформанс, в който участвахме заедно с Орлин Дворянов, Любен Кулелиев и Консти Рейч – един от немските участници. След като словашките артистки вече бяха сменили пърформанс костюмите си с нормалните си облекла, ние се добрахме до динените кори, облякохме ги и на свой ред направихме своето дефиле. Мисля, че словачките не останаха много щастливи, дали поради пародирането на твърде сериозната – според тях – тема или заради не особено задоволителните финансови резултати от техния пърформанс. Ние обаче се смяхме много.
Историята разказа - Добрин Атанасов, Добри
* Настоящият пост е част от изложбата "33+33" по проект "ГраничНО". Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, по „Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации“.